Bez kategorii

Cykl Deminga – PDCA. Wynalazł koło na nowo

Cykl PDCA to inaczej Cykl, koło Deminga. Jest to schemat, który ilustruje zasadę ciągłego ulepszania. Ma zastosowanie w zarządzaniu jakością i wielu innych dziedzinach, ze względu na swoją uniwersalność.

Mówiąc o jakości, nie sposób nie zacząć od historii Guru Jakości, który rozwinął koncepcję PDCA. Bez wątpienia jest to temat warty zgłębienia.

To było bardzo dawno temu… William Edward Deming, urodził się w 1900 roku, w stanie Iowa. Jak to w życiu bywa, dość późno stał się sławny – dopiero gdy miał 80 lat, trafił do telewizji jako człowiek, który istotnie przyczynił się do rozkwitu japońskiej gospodarki. Deming był statystykiem. Od początku lat 50. prowadził wykłady dla japońskich inżynierów i menedżerów. Specjalizował się w statystycznym sterowaniem procesem i jakością. Zmarł w 1993 roku.

William Deming rozwinął pracę Waltera A. Shewharta (kroki do zapewnienia jakości w procesie produkcyjnym – Specyfikacja, Produkcja i Kontrola) do formy jaką zaraz poznacie.

Cykl PDCA

Z wynalazków Deminga, chyba najbardziej jest znany cykl PDCA (Plan-Do-Check-Act). Koło Deminga jest iteracyjnym algorytmem pracy nad doskonaleniem jakości w organizacji.

I tak w kółko!

W cyklu Deminga faza PLAN definiuje proces uczenia się, zapewnia dokumentację i zestaw mierzalnych celów. Wykonanie oznacza przeprowadzenie procesu oraz zgromadzenie wymaganych informacji i wiedzy. Sprawdzenie oznacza analizę informacji według stosowanego schematu.

✅Plan – Planuj. Określ co ma być zrobione, kto to zrobi, czym, kiedy. W wyniku planowania powstanie plan z jasnymi celami. Cele muszą być przede wszystkim skonkretyzowane, mierzalne, osiągalne, istotne, określone w czasie.

✅Do – Wykonaj. Wdróż swój plan z jasnymi celami do rzeczywistości i testuj.

✅Check – Sprawdź. Czy wykonane działania przyniosły efekty, czy zapewniona jest skuteczność? Czy KPI się zgadzają?

✅Act – Popraw. Czas na akcje korygujące i oszacowanie przyszłych planów.

Cykl PDCA a cykl PDSA

Mało kto wie jednak, że dr Deming w ostatnich latach życia ogłosił, że od PDCA jest właściwsza koncepcja PDSA (Plan-Do-Study-Act) i jest lepszym podejściem do cyklu ciągłego doskonalenia. Dr Deming chciał podkreślić, jak ważna jest analiza (“Study”), podczas gdy etap „Check” z PDCA miał na celu sprawdzenie rezultatów.

Podsumowanie

Wszystkie cykle mają zastosowanie do tej pory, ale PDCA stało się bardziej popularne i wykorzystywane np. w normach ISO jako podstawy podstaw. Koło Deminga, stare ale jare, stało się powszechną podstawą doskonalenia jakości i ciągłego rozwoju firmy.

A jeśli ciekawi Cię wyjaśnienie innych skrótów jakościowych, zapraszam Cię TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *