Bez kategorii

Diagram Ishikawy

Diagram Ishikawy, jest zwany również diagramem rybiej ości. Nazwa pochodzi od nazwiska pomysłodawcy – Kaoru Ishikawy. Był nazywany pionierem japońskiego zarządzania jakością. To po prostu wizualizacja PRZYCZYN które prowadzą do niepożądanego SKUTKU.

Stosujemy diagram do rozłożenia na czynniki pierwsze skomplikowanego problemu, gdzie jest wiele przyczyn. Nie warto używać diagramu rybiej ości dla problemów małych i błahych. Szkoda czasu. Analizę problemu najlepiej przeprowadzić grupowo, aby skutecznie zlokalizować problemy korzystając z różnych punktów widzenia.

Różne rodzaje diagramu

Spotykamy różne rodzaje diagramu:

  • 5M+E (Material, Method, Management, Man, Machine, Environment),
  • 5M+3M (rozszerzenie poprzedniego -Material, Method, Management, Man, Machine, + Mother nature, Measurement, Maintenance )
  • 8P (w marketingu: Product, Price, Promotion, Place, Process, People, Psychical evidence, Performance)

Najpopularniejszym rodzajem Diagramu Ishikawy jest 5M+E i na tym diagramie będzie omówienie przykładu.

Dzielimy przyczyny w sposób 5M+E (lewa strona diagramu) , po prawej stronie DUŻY PROBLEM. Wszystkie ścieżki z każdej kategorii zbiegają się i prowadzą do błędu.

Koniec z ładną grafiką, przechodzimy do użycia w praktyce.

Przykładem jest problem dużej rotacji wśród pracowników budowlanych. Nawiasem mówiąc – been there, seen that.

Podobało się? Udostępnij.

Diagram Ishikawy znajdziesz tu TUTAJ lub w sekcji Download (plik w Google Sheets), który możesz ściągnąć w trzech formatach(PDF, XLXS i ODS) – będziesz mógł go swobodnie zastosować do pracy własnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *