ludzie jakości · zarządzanie jakością

Adam Hamrol i jego 7 książek o zarządzaniu jakością

Dzisiaj wymienię kilka książek Adama Hamrola z dziedziny zarządzania jakością. Niektórych nie ma już w sprzedaży, ale zawsze można pokusić się o poszukanie na rynku wtórnym. Z kolei niektóre książki można kupić przede wszystkim w formacie PDF. Znajdziesz w nich m.in. opis klasycznych narzędzi, np. 5Why, PDCA, nowe narzędzia i tym podobne.

Prof. dr. hab. inż. Adam Hamrol to wykładowca akademicki na Politechnice Poznańskiej, profesor nauk technicznych, a przede wszystkim wybitny specjalista w tematyce inżynierii jakości. Jest autorem ok. 160 publikacji, a także autorem/współautorem książek o zarządzaniu i inżynierii jakości. To taki polski “guru jakości”.

Uwaga, artykuł nie ma charakteru rankingu!

1. Zarządzanie i Inżynieria Jakości – Adam Hamrol

Adam Hamrol Zarządzanie i inżynieria jakości

Nowy i kompleksowy podręcznik akademicki na temat zarządzania jakością na polskim rynku. Został on przygotowany na podstawie cieszącej się od ponad 10 lat niesłabnącym zainteresowaniem książki „Zarządzanie jakością z przykładami”.

Podsumowując, jest to klasyk i niezbędznik każdego inżyniera jakości.

2. Zarządzanie i Inżynieria Jakości. Ze spojrzeniem w rzeczywistość 4.0 – Adam Hamrol

Adam Hamrol Zarządzanie i inżynieria jakości ze spojrzeniem w rzeczywistość 4.0

Publikacja jest adresowana do studentów, menadżerów i doradców. Czytelnicy poprzednich wydań znajdą w niej nowe podejście do zarządzania jakością, uwzględniające zmiany w projektowaniu i produkcji wyrobów oraz w procesach dostarczania usług, oferowane przez technologie Przemysłu 4.0.

Osobiście od niedawna posiadam tą książkę. W końcu do mnie przyszła z przedsprzedaży. Świeży nabytek, napisany w fajnej formie. A dodatkowo lekko się ją czyta!

3. Strategie i praktyki sprawnego działania. LEAN, SIX SIGMA i inne – Adam Hamrol

Autor omawia modne obecnie metody zarządzania, takie jak lean management – dostosowanie przedsiębiorstwa do warunków panujących w otoczeniu przez racjonalizację działań i struktur, kaizen – ciągłe udoskonalanie procesów dzięki wszystkim pracownikom firmy. Prezentuje również filozofię six sigma. Dużą zaletą książki jest to, że autor opiera się w swoich rozważaniach na przykładach z polskich przedsiębiorstw.

Podsumowując, jest to książka o ciągłym doskonaleniu, obejmująca tematy lean management i six sigma.

4. Zarządzanie jakością z przykładami – Adam Hamrol

Adam Hamrol Zarządzanie jakością z przykładami

Zawiera kompleksową, podaną w przystępnej formie i popartą licznymi przykładami wiedzę na temat zarządzania jakością. Poza wiadomościami podstawowymi, dotyczącymi projektowania, utrzymywania i doskonalenia systemów zarządzania jakością, Autor przedstawia takie problemy, jak: ocena jakości, koncepcje, metody i narzędzia wspomagające zarządzanie jakością, zastosowania statystyki w podejmowaniu decyzji dotyczących zarządzania jakością, koszty jakości.

Książka o bardzo dużej popularności, skierowana do studentów i oczywiście nie tylko.

5. Zarządzanie jakością. Teoria i praktyka – Adam Hamrol, Władysław Mantura

Zarządzanie jakością teoria i praktyka Adam Hamrol Władysław Mantura

Strukturę i treść publikacji determinuje układ 5 pytań o: celowość i przyczyny zarządzania jakością; źródła i naukowe podstawy zarządzania jakością; uniwersalny model systemu zarządzania jakością w przedsiębiorstwach produkcyjnych; instrumentarium projektowania i stosowania systemu zarządzania jakością; metodykę wprowadzenia systemu zarządzania jakością.

Oczywiście jak zwykle, duża dawka wiedzy dla każdej osoby zainteresowanej zarządzaniem jakością.

6. Zarządzanie jakością i Bezpieczeństwem – Zofia Zymonik, Adam Hamrol, Piotr Grudowski

Zarządzanie jakością i bezpieczeństwem  - Z.Zymonik, A.Hamrol, P.Grudowski

Podręcznik obejmuje wiedzę o zarządzaniu jakością produkcji i bezpieczeństwem produktu. Autorzy przedstawili: historię, filozofię i istotę jakości; pomiar i ocenę jakości; środowisko i zasady zarządzania jakością; normalizację; systemy oceny zgodności (bezpieczeństwa produktu); samoocenę organizacji; koszty jakości; metody i narzędzia wspomagające zarządzanie jakością; metody kontroli i sterowania procesami; metodyki doskonalenia jakości; system zarządzania środowiskowego; system zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, integrację normatywnych systemów zarządzania; projektowanie strategii przedsiębiorstwa z uwzględnieniem jakości, środowiska oraz bezpieczeństwa i higieny pracy; kierunki rozwoju zarządzania jakością i bezpieczeństwem.

Książka o szerokim spektrum tematów, poruszająca dodatkowo tematy środowiska oraz BHP.

7. Poradnik Menedżera Jakości. Kompendium wiedzy o narzędziach jakości – B.Starzyńska, A.Hamrol, M.Grabowska.

Poradnik Menedżera Jakości Kompendium wiedzy o narzędziach jakości - B.Starzyńska, A.Hamrol, M.Grabowska.

Kompendium wiedzy o narzędziach jakości.

Książka warta uwagi, skierowana przede wszystkim do menedżerów jakości.

Podsumowanie

Jak widzisz, ten wybitny specjalista napisał wiele interesujących książek. Te kompendia wiedzy to doskonałe wsparcie w pozyskiwaniu wiedzy na temat jakości. Bardzo Ci polecam zajrzenia do nich w celu dalszego rozwoju. Życzę Ci owocnego poszerzania horyzontów!

Image by jcomp on Freepik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *