Lean

KAIZEN, czyli drobnymi krokami do pozytywnej zmiany

Z pewnością w swojej organizacji spotkałeś się ze słowem KAIZEN. Co to jest? Jest to filozofia ciągłego doskonalenia, metodą małych kroków. W Kaizen małe rzeczy robią dużą różnicę.

A pisze się to tak:

Co to jest KAIZEN?

To japońskie wyrażenie KAIZEN jest połączeniem słów KAI (zmiana) i ZEN (dobrze). Na nasze tłumaczy się to jako “poprawa”, “zmiana na lepsze”, “ciągłe ulepszanie”, “dobra zmiana”. Jest to kultura usprawniania pracy dzięki wiedzy i zaangażowaniu każdego pracownika. Trochę możesz to powiązać z Zasadą Pareto, mianowicie mniejsza ilość czynników odpowiada za powstanie większości zjawisk.

Kultura KAIZEN

Kulturę Kaizen rozpropagował Masaaki Imai, znany szerzej jako Guru Lean. Uczył się w grupie specjalistów amerykańskich w latach 50. ubiegłego wieku. Zainteresowany był zdobyciem wiedzy na temat odbudowy gospodarki po II wojnie światowej. Wciąż szerzy podejście KAIZEN na całym świecie, choć obecnie ma ponad 90 lat. Działa nieprzerwanie w założonym przez siebie KAIZEN Institute już od ponad 40 lat. Dzięki temu instytutowi, organizacje wciąż mają szansę zmieniać się na lepsze.

Według Masaaki Imai, aby wdrożyć na stałe kulturę Kaizen potrzebne są conajmniej 3 lata żmudnej pracy w całej organizacji. Dlaczego akurat żmudnej? Choć ta filozofia przynosi same korzyści, jest niekiedy szokiem kulturowym i prawdziwym wyzwaniem. W naszej kulturze powszechne są, choć coraz mniej, karanie za błędy, a przez co ukrywanie błędów, tendencja do niewyróżniania się (ażeby był spokój). Dobrze znane są powiedzenia “i tak moje zdanie się nie liczy”, “cokolwiek zrobię, i tak będzie źle”, czy “za pięć druga weź kapotę (…)”.

Program sugestii pracowniczych

Tzw. kaizen (pisany z małej litery) to inaczej pomysł, sugestia. W Lean Manufacturing kaizeny to dzieła wdrożonych programów sugestii pracowniczych, mających na celu detekcję i eliminację marnotrawstwa. Kaizeny mogą dotyczyć zwiększenia bezpieczeństwa, ergonomii – warunków pracy, efektywności organizacji, jakości pracy czy nawet polepszeniu oddziaływania na środowisko (przykładowo w Green Lean i Green Lean Six Sigma). Przykładowe kaizeny odnajdziesz tutaj: 15 ekokaizenów dla Twojej organizacji.

Podsumowanie

Z pewnością prawdziwa transformacja organizacji musi nastąpić w każdym pracowniku, z dużym wsparciem najwyższego kierownictwa. Konieczne są szkolenia w celu budowania świadomości, zaszczepiania identyfikowania 9 marnotrawstw. Wynikiem działań powinny być kreatywność i odwaga w zgłaszaniu swoich pomysłów, a przez co zwiększone poczucie sprawczości pracowników w firmie.

Image by starline on Freepik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *