Bez kategorii

Metoda SQUID, czyli Diagram Kałamarnicy

Sequential Question and Insight Diagram (SQUID) to jeden ze sposobów rozwiązywania problemów w grupie. Znaczenie samego akronimu SQUID to mianowicie Kałamarnica. Metoda Kałamarnicy polega na zadawaniu sekwencyjnych pytań i udzielanie odpowiedzi, aby przeanalizować problem. Pozwala na generowanie nowych pomysłów i spoglądanie na problem z różnych perspektyw. Na podstawie uzyskanych odpowiedzi zespół generuje kolejne pytania, które pomogą zgłębiać temat, a także odkrywać nowe aspekty, o których wcześniej nie pomyślano.

Metoda Kałamarnicy (SQUID)

Metoda ta może być stosowana do rozwiązywania skomplikowanych i trudnych do zdefiniowania problemów. Do wykonania Diagramu Kałamarnicy potrzebujesz grupy ludzi, ściany lub tablicy, sticky notes oraz długopis. Efektem jest mapa pytań i odpowiedzi stworzona przez zespół.

Jak wykonać Diagram Kałamarnicy (SQUID)?

Krok 1

Pierwszym krokiem w rozwiązaniu problemu przy użyciu metody SQUID jest określenie celu i zakresu problemu. Zapisz główny problem na karteczce samoprzylepnej. Umieść ją na środku tablicy. To będzie głowa Kałamarnicy.

Krok 2

Następnie należy sformułować pytania, które pozwolą na zrozumienie i ujęcie problemu w sposób bardziej konkretny i precyzyjny. Zbierz je od grupy i zapisz na kolorowych karteczkach; przyklej obok pierwszej.

Krok 3

Następnie należy przeanalizować dane, aby znaleźć odpowiedzi na zadane wcześniej pytania dotyczące problemu. Uczestnicy zapisują swoje najlepsze odpowiedzi na wcześniej sformułowane pytanie na kolejnych samoprzylepnych karteczkach. W tym etapie ważne jest, aby pozostać otwartym na różne perspektywy i pomysły. Przyporządkuj odpowiedzi do poszczególnych pytań, przylej karteczki i połącz liniami.

Krok 4

Ostatnim etapem jest generowanie kolejnych pytań, które pomogą w rozwiązaniu problemu. Powinny dotyczyć uzupełnienia brakujących informacji, czy rozwinięcie istniejących pomysłów.

Cały proces można powtarzać dla poszczególnych pytań i odpowiedzi, w zależności od przebiegu dyskusji.

Jak wygląda Diagram Kałamarnicy (SQUID)?

Metoda SQUID, diagram Kałamarnicy sekwencyjne pytanie i projekt perspektywy, problem solving, rozwiązywanie problemów, burza mózgów, przykład
Metoda SQUID – Diagram Kałamarnicy

Podsumowanie

Podsumowując, SQUID to metoda rozwiązywania problemów, która wykorzystuje strategię pytań i odpowiedzi, aby dokładnie przenalizować problem, a także generować nowe pomysły i perspektywy. Ta metoda pozwala na dynamiczne i kreatywne podejście do rozwiązywania problemów, co może prowadzić do bardziej skutecznych i innowacyjnych rozwiązań. Jest to jeden ze sposobów prowadzenia burzy mózgów.

Jeśli temat Cię zainteresował, być może przypadną Ci do gustu inne sposoby prowadzenia burzy mózgów na temat rozwiązywania problemów, np. Diagram pokrewieństwa czy Diagram systematyki. Zapraszam do czytania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *